Wdrożenie GA4 (poprawienie) analityki opartej o eventy i parametry

Problemy z poprawnym wdrożeniem Google Analytics 4? Tworzysz aplikację mobilną i potrzebujesz analityki Firebase? A może posiadasz już jakieś eventy, parametry oraz user properties, ale nie posiadasz dokumentacji i nie potrafisz wykorzystać ich do działań marketingowych. W obu przypadkach chętnie pomogę.
Poniżej znajdziesz rozpisany plan działania podzielony na etapy, zrealizowany z takimi aplikacjami jak: Diet by Ann, OXY, Inter Cars, Blinkee…

4 kroki do poprawnego wdrożenia Google Analytics 4 (GA4)

Wdrożenie/modyfikacje istniejącej analityki strony internetowej i aplikacji mobilnej zazwyczaj wygląda w poniższy sposób:

Krok 1 – wstęp do pracy

Spotkanie zapoznawcze, na którym omówimy jak wygląda aktualny status analityki i marketingu, powstaną quick winsy do wdrożenia takie spotkania trwają zazwyczaj od 1h do 4h w zależności od rozbudowania aplikacji. Podczas rozmowy, rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić od ręki, wdrażamy 😉

Krok 2 – Stworzenie excela (Google Spreadsheet) z eventami i parametrami, User Properties, Audiences

2.1 Zapoznanie się ze stroną internetową / aplikacją mobilną i wypisanie eventów oraz parametrów. Powstaje excel stworzony na podstawie przeklikania makiety/istniejącej strony/aplikacji wypiszę eventy z ew. parametrami (nie wszystkie eventy je potrzebują) potrzebne do analityki i stworzenia grup odbiorców w Firebase zgodne z podziałem eventów zalecanych przez Google. Po wykonaniu excela, który staje się dokumentacją analityki w aplikacji odbędziemy spotkanie, które potrwa ok. 1.5 godziny podczas, którego rozmawiamy czy wszystko jest nam potrzebne, ponieważ część rzeczy może być analizowane np. przez wewnętrzny CMS i niepotrzebne są te dane w GA4/Firebase/BigQuery.

2.2 Rozpisanie parametrów firebase_screen dla eventu screen_view na potrzeby analizy zachowania użytkowników w Google Analytics 4 (między jakimi ekranami się poruszają). Opis ekranów bazuje na podstawie narzędzia typu invision/figma, z którego stworze (jeżeli będzie to konieczne) ścieżki w programie Axure i umieszczę gotowe nazwy do wykopiowania dla developerów w Axure lub programie typu invision otrzymanym od Was. Spotkanie trwa ok. 1.5 godziny.

2.3 Wypisanie sugerowanych User Properties (User-scoped custom dimensions) specyficznych dla danej aplikacji/strony internetowej, są to cechy użytkownika jak np. fakt czy jest zapisany na newsletter, ile wydał itp. + omówienie ok. 1h

2.4 Wypisanie sugerowanych Audiences (list odbiorców) specyficznych dla danej strony/aplikacji, potrzebnych do Google Ads + omówienie ze szkoleniem jak je tworzyć ok. 1h

Krok 3 – Implementacja excela z eventami i parametrami dla Google Analytics 4 (app+web) / Firebase 

3.1 Po spotkaniu dopracowanie excela o dodatkowe eventy/parametry i/lub zmiany nazw

3.2 Po spotkaniu dopracowanie Axure o dodatkowe ekrany/zmiana nazw

3.3 Dopisanie do zatwierdzonych eventów, również eventów i parametrów dla Facebook Analytics

Krok 4 – Podsumowanie

4.1 Omówienie wykonanej pracy, przekazanie zadań programistom aplikacji i/lub wytyczne do wdrożenia zmian na stronie internetowej o ile potrzebne jest dataLayer  i podsumowanie około 1h

W przypadku stron internetowej 4.2 za pomocą Google Tag Managera wdrażam ustalone eventy i parametry.

Opisanie ekranów w aplikacji mobilnej dla raportowania w GA4

W przypadku stron internetowych (które nie są tworzone w technologii SPA, bo tam różne rzeczy się dzieją 😉 ) wartość zmiennych dla mierzenia poszczególnych stron jest tworzone automatycznie na podstawie adresu URL oraz wartości atrybutu meta title. W Przypadku aplikacji mobilnych nie zawsze programiści iOS i Android pamiętają nazwać ekrany lub robią to losowo. Dlatego warto je opisać w dokumentacji. Poniżej schemat z programu Axure (odpowiednik programu Figma), który powstaje w kroku 2.2 Rozpisanie parametrów screen_name dla eventu screen_view, który pozwala na poprawne stworzenie eksploracja sekwencji ścieżki (Path exploration) w Google Analytics 4. 

Dobrze wdrożona analityka Firebase / GA4 otwiera nowe możliwości promocji, dla działu marketingu oraz wyciągania wartościowych danych dla działu big data, o czym rozmawiamy podczas wdrożenia oraz podczas moich szkoleń z Firebase.

Porozmawiajmy

Dziękuje, że zapoznałeś się z moją ofertą, teraz ostatni krok. Postaram się odpowiedzieć w ciągu 48 godzin, aby ustalić szczegóły naszej współpracy.

Napisz maila: [email protected]lub odezwij się na Facebooku (fan page ITIQ) lub LinkedIn.