Pierwsze kroki na snowboardzie – ile to kosztuje i od czego zacząć?

Moje marzenie w końcu się spełniło! Podczas sylwestra 2013/2014 miałem okazje rozpocząć swoją pierwszą przygodę snowboardową na prawdziwym stoku narciarskim. Wcześniej uczyłem się jeździć na sztucznym stoku znajdującym się przy jeziorze maltańskim w Poznaniu. Poniżej kilka informacji dla osób, które zamierzają rozpocząć swoją przygodę ze snowboardem.

Artykuł został poprawiony i przeniesiony na mojego bloga itiq.pl:
http://www.itiq.pl/sport/ile-kosztuje-snowboard-koszt-kursu-sprzetu-i-wypozyczenia/

Jak zacząć jeździć na desce? – koszt kursu

Według mnie warto jest wykupić lekcje z instruktorem. W moim przypadku był to „kurs na piątkę” trwający 5 dni z rzędu w 8 osobowej grupie. Szkolenie w Poznaniu na Malta Ski kosztowało 250 złotych, a w cenie wliczone było wynajęcie sprzętu oraz otrzymanie pamiątkowego kasku, którego jak na razie używam na stoku. Podczas 5 dni otrzymałem kompletną wiedzę na podstawie, której mogłem dalej rozwijać swoje umiejętności. Innym sposobem na pierwsze kroki na snb może być umówienie się ze swoim znajomym, który potrafi już jeździć aby pokazał nam podstaw jazdy. Można również oglądać filmiki na YouTube, choć to nigdy nie zastąpi drugiej osoby stojącej obok nas. Podczas samej nauki możemy przekonać się czy ten sport jest dla nas. Jeżeli tak, witajcie w klubie!

Ile kosztuje pełne wyposażenie snowboardzisty?

Ciężko określić konkretną sumę, ponieważ wszystko zależy od tego czy chcemy mieć od razu nowy sprzęt, markową odzież, czy może część rzeczy kupimy używanych, na wyprzedażach, od znajomych. W moim przypadku sprzęt + odzież kosztowała około 1600 złotych. Większość rzeczy kupiłem na wyprzedaży po sezonie. Poniżej szczegóły.

Używana deska Voelkl Spade 156 z wiązaniami Voelkl model 2010 kupiona od znajomego – 500 złotych. Buty z systemem BOA marki HEAD – 399 złotych kupione w InterSport. Pamiętam jak zastanawiałem się czy dać 100 złotych więcej, aby mieć wiązania typu BOA (jest to takie pokrętło, które podczas kręcenia wiąże buty, zamiast klasycznych sznurowadeł). Teraz nie żałuje tej decyzji i wszystkim polecam tego typu wiązania, bo bardzo poprawiają komfort jazdy. Kurtka narciarska 5000/5000 kupiona na wyprzedaży w Divers 190 złotych.  Spodnie snowboardowe z Cropp’a 5000/5000 Uwaga! tylko 70 złotych. Spodnie są bardzo dobrej jakości, a kosztowały mnie grosze. Markowe odpowiedniki kosztują około 200 złotych. Odzież termalna – 100 złotych, kupiłem ją w sklepie 4F jakościowo jest kiepska, była to tańsza wersja ponieważ mają również w swojej ofercie droższy model. Lepiej kupić droższy model jest bardziej oddychalna i lepiej trzyma ciepło. Kominiarka – 30 złotych kupiona w InterSport zdecydowanie przepłacona, w tym roku dokupiłem w Lidl’u lepszą i za mniej, bo 18 złotych. Gogle – 40 złotych również zakupione w Lidlu z szybką na lekko zachmurzone niebo oraz antifog, wyglądają porządnie, ale nie testowałem. Na razie jeździłem z nimi w kieszeni. Pokrowiec na deskę 100 złotych z Allegro, kupując spędziło czasu na wyborze pokrowca niestety po zakupie okazało się że w tej cenie są jeszcze lepsze, ale nie były wtedy wystawione. Warto zwrócić uwagę żeby pokrowiec posiadał paski jak plecak oraz piankę na dnie. Ułatwi to nam noszenie sprzętu w szczególności gdy podróżujemy pociągiem. Nie chciałem się poobijać dlatego też kupiłem ochraniacze. Ochraniacz na kość ogonową i biodra 120 złotych kupiony Decathlon, ochronił mój tyłek przed upadkiem na twardy lód prawdopodobnie kilka dni nie mógł bym chodzić gdyby nie on. Rękawice ze wzmacnianymi nadgarstkami 90 złotych. Ochraniacze siatkarskie na kolana 40 złotych, przy ich zakładaniu trzeba je założyć lekko na zewnątrz, a nie centralnie na kolano po jednym z upadków już to wiem. Ochraniacze siatkarskie są tańsze niż te typowo przeznaczone do tego sportu. Przy stokach możemy również wypożyczyć sprzęt koszt to około 25 złotych za 4 godziny. W tej cenie dostajemy buty + deskę z wiązaniami.

Sprawdź aktualne ceny  sprzętu: >> Snowboard’owego – w porównywarce cen. 

Pomimo licznych upadków, bólów tyłka, kolan oraz nadgarstków przy pierwszych próbach utrzymania równowagi trzeba wstawać i próbować, nie można się zrażać na samym starcie. Nagroda w postaci bezupadkowego zjazdu ze stoku jest bezcenna.

http://www.itiq.pl/sport/ile-kosztuje-snowboard-koszt-kursu-sprzetu-i-wypozyczenia/

Related Posts

Leave a Comment!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umiesz liczyć? *