Dynamiczny rozwój branży e-commerce spowodował, że sporo osób nie tylko zaczęło rozważać możliwość uruchomienia sklepu internetowego, ale przede wszystkim zauważyło szansę na swój potencjalny sukces.
Jak zacząć w e-commerce?
Najlepiej od planowania i rozpoznania sytuacji na rynku. Branża jest jednak dość zróżnicowana. Wiele zależy od pomysłu, który chcemy zrealizować. Na pewno jedną z kluczowych rzeczy jest próba znalezienia dla siebie satysfakcjonującego miejsca na rynku. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Sprawdzić, czy budżet pozwala nam na zakup niezbędnego oprogramowania i odpowiednią promocję. Nie traćmy z pola widzenia potrzeb klienta. Nasze powodzenie zależy w bardzo dużej części od satysfakcji użytkowników. Oni liczą na dobrej jakości towary, dzięki którym osiągną określone cele. Czasem znalezienie właściwego produktu w sieci trwa naprawdę długo. Na poszukiwania tracimy mnóstwo czasu, podczas gdy produkty są po prostu zbyt ogólnie lub niedokładnie opisane.
Produkt
Jeśli chcemy, żeby sprzedaż w sklepie była opłacalna, ustalmy marżę na dobrym poziomie. Będzie to zależało od wartości i dostępności oferowanego towaru. Spróbujmy zainwestować w taki asortyment, który będzie jak najmniej popularny. Klienci szukają często przedmiotów, np. ubrań, które mają jakieś szczególne cechy. Jeśli w danym sezonie panuje moda na sukienki mini, to z pewnością niejedna klientka będzie preferowała inny model. Jeśli więc będzie chciała znaleźć inny krój, wpisze w wyszukiwarkę frazę: „sukienka do kolan”. Jeśli żaden ze sklepów nie zdefiniuje w ten sposób produktu, użytkowniczka go nie znajdzie, a e-sklep nie sprzeda towaru.
Jak zwiększyć internetową sprzedaż?
Pytanie najważniejsze dotyczy przede wszystkim sposobów na efektywne dotarcie do klienta. Pierwszym miejscem, w którym klienci będą nas poszukiwali jest internet. Nie wszystkie frazy są trudne do wypozycjonowania, choć trzeba się liczyć z większą inwestycją, jeśli chcemy osiągnąć natychmiastowy efekt. Tak jest w przypadku reklamy w postaci linków sponsorowanych. Najbardziej trwałe rezultaty można osiągnąć przez optymalizowanie serwisu i dbałość o content, który powinien być przede wszystkim unikalny.
Znajomość branży e-sklepów
Wiedza się przydaje szczególnie wtedy, gdy działamy samodzielnie. Nie znaczy to, że musimy znać się na najdrobniejszych szczegółach. Wystarczy, że będziemy uważnie przyglądać się informacjom i artykułom publikowanym przez tematyczne serwisy. Doświadczenie przyjdzie samo, w miarę prowadzenia internetowej sprzedaży. Warto też czytać wywiady z osobami, które prowadzą sklepy internetowe. Pewnie nie zdradzą tajemnic związanych z ich własnym sukcesem, ale na pewno znajdziemy tropy, które doprowadzą nas do owocnych konkluzji.
Specyfika e-handlu
Z jednej strony łatwo wejść na internetowy rynek, z drugiej bardzo trudno się na nim przebić. Tylko kompleksowe podejście do internetowej sprzedaży może spowodować, że w końcu uda nam się pozyskać klientów, a raczej damy im się odnaleźć przez internet. Optymalizacja pod kątem SEO odgrywa tu jedną z ważniejszych ról. Dotyczy ona zarówno struktury kodu, jak i działań podejmowanych z poziomu panelu administracyjnego – wartościowa treść na stronie pomaga w pozyskaniu większej liczby osób odwiedzających e-sklep. Z jednej strony zamieszczamy interesujące użytkownika informacje, a z drugiej zwiększamy prawdopodobieństwo dokonania przez niego zakupu. Zacznijmy zatem od wyboru dobrze zoptymalizowanego oprogramowania sklepu, które stworzy nam możliwości do dalszego optymalizowania sklepu.
Na koniec
To pewnie nie wszystkie problemy, z którymi muszą się zmagać e-sprzedawcy. Opłacalność internetowej działalności gospodarczej w dużej mierze zależy od tego, czy damy się odnaleźć naszemu potencjalnemu odbiorcy. Kolejny krok to użyteczny, dobrze zaprojektowany sklep internetowy, który wzbudzi zaufanie. To jest warunek poczucia bezpieczeństwa klienta sklepu. Informowanie spełnia w tym kluczową rolę. Jeśli odpowiednio wcześnie zapewnimy naszemu potencjalnemu odbiorcy dostęp do warunków transakcji, przedstawimy regulamin sklepu i w razie pytań zaoferujemy kontakt, zwiększymy komfort w podjęciu ewentualnej decyzji zakupowej. Mile widziane są również gadżety, czyli aplikacje pomocne w podejmowaniu decyzji o zakupie, np. wirtualna przymierzalnia, system rezerwacji, itp. Dbajmy o klientów bez względu na to, w jakiej branży działamy.
Wpis gościnny stworzony przez firmę: AptusShop.pl
Mail: marcin [@] milowski.eu lub skontaktuj się przez Facebook messenger
Sprzedawca
19 września, 2018Bardzo dobry artykuł o sprzedaży. Z mojego doświadczenia wynika również, że jednym z kluczowych czynników jest dobór odpowiednio wyszkolonej i zmotywowanej kadry sprzedawców. Pracowników można rekrutować standardowo w serwisach typu pracuj.pl lub bardziej „stargetowanych” na esprzedawca.pl. Zawsze stoi za tym przejrzenie CV sprzedawców, a następnie mądrze przeprowadzona rozmowa rekrutacyjna.
Marcin Miłowski
19 września, 2018Jestem pod wrażeniem że ktoś odkopał ten art, prawdopodobnie z wyszukiwarki?